fbpx
Woskowanie samochodu
Detailing

Jak poprawnie nawoskować samochód

Pytanie jak nawoskować samochód zadaje sobie chyba większość osób, które zaczynają zabawę z detailingiem. Wosk pozwala zabezpieczyć lakier przed czynnikami zewnętrznymi. Nadaje blasku powierzchni lakieru. Sprawia, że brud mniej przykleja się do karoserii, dzięki czemu łatwiej umyć samochód.

Zalet woskowania jest naprawdę wiele, nic dziwnego, że sporo osób chce zrobić to samodzielnie. W cenie jednego woskowania w studiu detailingowym, możemy kupić kosmetyki, które pozwolą nam ten zabieg wykonywać wielokrotnie.

Rodzaje produktów do zabezpieczenia lakieru

Produktów do zabezpieczenia lakieru jest całkiem sporo. Możemy wybierać między hydrowoskami, quick detailerami, woskami w atomizerze, woskami twardymi i powłokami.

Dzisiejszy poradnik dotyczy aplikacji tradycyjnego wosku, czyli wosku twardego.

Jeśli jednak zaczynasz przygodę z detailigiem, na początek bardzo Ci polecam woski w atomizerze. Czyli tak zwane Quick Waxy. Są one zdecydowanie prostsze w aplikacji. Nie wymagają również tak dokładnego przygotowania powierzchni jak woski twarde. A często ich trwałość i look są bardzo zbliżone do wosków tradycyjnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szybkim woskowaniu, odsyłam Cię do mojego artykułu: Quick Wax

Detailingowe mycie samochodu

Przygotowanie lakieru przed aplikacją wosku

Przed aplikacją wosku twardego, powinniśmy jak najlepiej przygotować powierzchnię lakieru. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty.

Jakie są zalety nakładania wosku, na odpowiednio przygotowaną powierzchnię?

1. Łatwiejsze nakładanie i docieranie wosku
2. Lepszy efekt wizualny
3. Lepsza hydrofobowość
4. Dłuższa trwałość
5. Większa śliskość lakieru

Przygotowanie lakieru obejmuje dokładne mycie samochodu i przeprowadzenie dekontaminacji. Więcej na temat tych procesów dowiesz się z poprzednich artykułów:
Jak detailingowo umyć samochód 
Jak przeprowadzić dekontaminację lakieru

Woskowanie samochodu

Cleaner do lakieru – finalne przygotowanie powierzchni

Jak już mamy samochód dokładnie umyty i osuszony, możemy przystąpić do finalnego przygotowania powierzchni. Zastosujemy do tego cleaner do lakieru.

Cleaner do lakieru ma za zadanie finalnie oczyścić pory lakieru z zanieczyszczeń i usunąć resztki starych wosków oraz chemii. Sprawia, że lakier staje się bardziej śliski, a wosk ma dłuższą trwałość. Większość cleanerów możemy nakładać zarówno ręcznie aplikatorem, jak i za pomocą maszyny polerskiej.

Jeśli mamy maszynę polerską, wybierzmy miekki, finishowy lub polishowy pad. I na niskich obrotach wypracowujemy cleaner na całej powierzchni lakieru.

Jeśli nie posiadamy maszyny, potrzebny nam będzie aplikator z mikrofibry. Za jego pomocą rozprowadzamy produkt kolistymi ruchami na powierzchni lakieru. Następnie wycieramy pozostałości za pomocą miękkiej mikrofibry. I w ten sposób przygotowujemy wszystkie lakierowane elementy samochodu.

Warto zwrócić uwagę do jakiego rodzaju aplikacji stworzony został cleaner. Przeczytamy to w opisie producenta na opakowaniu. Niektóre cleanery przeznaczone są tylko do aplikacji ręcznej. Przypuszczam, że istnieją również produkty, które powinniśmy stosować tylko maszynowo, bo inaczej nie zadziałają.

Czy po zastosowaniu cleaneru do lakieru powinniśmy lakier odtłuścić?

Jeśli nakładamy wosk syntetyczny i zależy nam, aby jak najdłużej poleżał na lakierze, można po aplikacji cleanera lakier odtłuścić. Za pomocą alkoholu izopropylowego (IPA) lub innych odtłuszczaczy.

Jeśli jednak używamy wosku naturalnego lub hybrydowego, nie jest to konieczne. Również w przypadku jak używamy cleanera, który ma za zadanie podbić wygląd naszego lakieru, odtłuszczanie jest zbędne.

Woskowanie samochodu

Jak nawoskować samochód – aplikacja wosku

Lakier przygotowany, przechodzimy do najważniejszej i najprzyjemniejszej części. Czyli aplikacji wosku.

Do aplikacji wosku warto przygotować sobie piankowy aplikator oraz dobrej jakości mikrofibrę. Do docierania wosku stosujemy dość grube mikrofibry, z reguły powyżej 500g/m2. Bardzo fajną mikrofibrą jest na przykład Work Stuff Gentelman. Jest bardzo delikatna i nie ma obszycia. Dzięki temu nie musimy się obawiać o porysowanie lakieru.

W przypadku wosku twardego, zawsze staramy się aplikować jak najcieńszą warstwę. Grubsza warstwa wcale nie zapewni nam lepszego efektu, a trudniej będzie go dotrzeć.

Nakładamy wosk na aplikator. Aplikujemy na lakier prawie bez docisku, kolistymi ruchami. Staramy się nałożyć cienką, ledwo widoczną warstwę. Warto jednak sprawdzać pod światło, czy na pewno wszędzie nałożyliśmy wosk.

Możemy aplikować wosk również prostymi ruchami, od krawędzi do krawędzi. Jednak odnoszę wrażenie, że za pomocą kolistych ruchów, wosk aplikowany jest bardziej równomiernie.

Na początek, jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni jak wosk będzie się docierać, nie robimy naraz więcej niż 2-3 elementy. Nakładamy wosk i czekamy chwilę.

Woskowanie samochodu

Docieranie wosku

To czy wosk dotrzemy bez problemu czy będziemy się z nim męczyć zależy od wielu czynników takich jak:

1. Temperatura
2. Wilgotność
3. Rodzaj wosku
4. Grubość warstwy produktu
5. Przygotowanie powierzchni
6. Mikrofibra do docierania

Cztery pierwsze czynniki będą miały także wypływ na to, ile czasu będziemy musieli odczekać między aplikacją a docieraniem.

Producenci wosków z reguły podają orientacyjny czas, po jakim wosk można zetrzeć. Jednak może on znacząco się różnić w zależności od warunków otoczenia. Jest jednak metoda, dzięki której możemy to sprawdzić w każdych warunkach.

Jak sprawdzić czy wosk można już docierać?

Przejeżdżamy palcem albo niewielkim fragmentem mikrofibry po nawoskowanej powierzchni. Nie używamy do tego dużego docisku. Przyglądamy się temu miejscu. Jeśli widzimy czysty lakier, to oznacza, że możemy ścierać wosk. Jeśli jednak wosk tylko się rozmazał, oznacza to, że powinniśmy jeszcze chwilę zaczekać.

Niektóre woski (zwłaszcza naturalne), są bardzo proste w docieraniu i mogą długo leżeć na lakierze. W takim przypadku, możemy nanieść wosk jednorazowo nawet na cały samochód. Jednak są produkty, które jak poleżą zbyt długo, mogą być bardzo trudne do starcia. Dlatego warto zawsze najpierw sprawdzić to na pojedynczych elementach. Zwłaszcza jeśli woskowanie ma być przyjemnością, a nie ciężką harówką.

Uwierzcie mi, docieranie grubej warstwy, zaschniętego Fusso, to zdecydowanie nic przyjemnego 😉

Woskowanie samochodu

Podsumowanie, kluczowe informacje

Nakładanie dobrej jakości twardego wosku to jedna z przyjemniejszych czynności detailingowych. Wymaga to trochę pracy, jednak efekty w postaci pięknego i zadbanego lakieru, z pewnością to zrekompensują.

Krok po kroku, jak nawoskować samochód?

1. Mycie detailingowe
2. Dekontaminacja
3. Cleaner
4. Nakładanie wosku
5. Docieranie wosku

Wszystko jasne? Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało w komentarzach.

Możesz również pochwalić się swoim nawoskowanym samochodem! 🙂

Jeśli zastanawiasz się jak wosk wybrać, możesz skorzystać z mojego poradnika Ranking wosków naturalnych i hybrydowych

Przypominam również, że mam dla Ciebie praktyczny poradnik o kosmetykach i akcesoriach w detailingu. Przyda się osobom, które rozpoczynają właśnie zabawę z detailingiem. Dzięki niemu skompletujesz swój pierwszy zestaw kosmetyków i akcesoriów.

Chcesz otrzymać darmowego ebooka? Zapisz się tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top