fbpx
szybkie woskowanie samochodu
Detailing

Quick Wax – jak szybko nawoskować samochód

Jak szybko nawoskować samochód? Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że tradycyjne detailingowe woskowanie zajmuje przynajmniej parę godzin. Później wyjaśnię Ci dlaczego. Jednak wiem, że wiele osób nie ma tyle czasu, aby móc dopieszczać swój samochód. Jeśli jednak chcesz, aby Twój samochód wyglądał dobrze, a nie masz do dyspozycji kilku godzin czasu wolnego, mam na to sposób.

Można poprawnie, zgodnie z detailingową sztuką, nawoskować samochód w o wiele krótszym czasie. Jednak nie będziemy do tego używać tradycyjnego wosku twardego, ale wosku w atomizerze.

Woski w formie płynnej nie wymagają tak dokładnego przygotowania powierzchni, jak w przypadku tradycyjnych wosków. Wystarczy, że umyjemy swój samochód, osuszymy i nałożymy wosk.

Niektóre quick waxy (bo to o nich mowa) nie wymagają nawet osuszania lakieru przed aplikacją. Wystarczy, że zaaplikujemy produkt na mokry lakier i wytrzemy do sucha. W jednym kroku osuszamy i woskujemy samochód. W taki sposób można aplikować chociażby popularny Synthetic Spray Wax od ADBLa.

Aplikacja quick waxa na mokry lakier ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Zmniejsza ryzyko porysowania lakieru mikrofibrą, ponieważ preparat nadaje ręcznikowi dodatkowego poślizgu.

wo

Jakie są zalety szybkiego woskowania?

… i czym ono różni się od tradycyjnej aplikacji wosku twardego?

Przed aplikacją wosku twardego bardzo ważną rolę pełni przygotowanie powierzchni. Dokładne detailingowe mycie, chemiczne oczyszczanie lakieru z osadów stałych takich jak smoła czy zanieczyszczenia metaliczne, aplikacja cleanera do lakieru. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule o woskowaniu.

Przed aplikacją wosku płynnego większość etapów nie jest konieczna. Wystarczy, że umyjemy samochód pianą oraz rękawicą z szamponem i możemy go woskować.

Oczywiście jeśli mamy mocno zaniedbany, szorstki w dotyku lakier, nie uzyskamy tak dobrych efektów jak na lakierze przygotowanym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabłyszczyć w ten sposób lakier.

Quick Detailer czy Quick Wax

W detailingu wyróżniamy dwa rodzaje wosków w płynie – quick detailer i quick wax.

Quick Detailer jest z reguły bardzo szybki w aplikacji. Jego zadaniem jest szybkie nabłyszczenie lakieru, usunięcie drobnych śladów po zaschniętej wodzie. Z reguły jego trwałość jest dość krótka.

Quick Wax / Spray Wax to szybki wosk w płynie. Często daje lepszy efekt wizualny, czasem jest trochę bardziej wymagający w aplikacji. Z reguły jego trwałość jest większa, wiele preparatów wytrzymuje nawet dwa miesiące na lakierze. To całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że jego aplikacja zajmuje 10-15 minut.

Jednak coraz częściej różnice między tymi preparatami zacierają się. Quick detailery czasem są trudniejsze w aplikacji niż niektóre quick waxy. Albo mają podobną trwałość. Więc nie przywiązywałabym duże wagi do tego nazewnictwa.

szybkie woskowanie samochodu

Jak wygląda szybkie woskowanie?

Przede wszystkim myjemy samochód. Jednak musimy zrobić to za pomocą rękawicy i szamponu. Mycie na myjni bezdotykowej nie zastąpi nam ręcznego mycia. Zostaje wtedy na lakierze lekki film brudu, którym możemy porysować lakier.

Aplikujemy preparat na mikrofibrę. Za pomocą mikrofibry rozprowadzamy wosk na powierzchni lakieru. Następnie docieramy drugą stroną mikrofibry. I tyle.

Na jak dużą powierzchnię aplikujemy jednorazowo produkt?

Dużo zależy od rodzaju produktu. Niektóre możemy nałożyć jednorazowo na cały element. W przypadku innych będziemy musieli zrobić maskę albo drzwi na 2-3 razy. Warto sobie przetestować na niewielkim fragmencie jak produkt rozprowadza się i dociera. Wtedy będziemy wiedzieć na ile można sobie pozwolić.

Jeśli produkt bez najmniejszych problemów się dociera, spokojnie możemy aplikować na większej powierzchni. Jeśli zostają nam mazy i smugi – warto spróbować aplikować na mniejszej powierzchni. Albo zmienić mikrofibrę.

Nakładanie quick waxów i quick detailerów jest jedną z moich ulubionych czynności detailinowych. Produkty tego typu są bardzo często bezproblemowe w aplikacji. I często również mają obłędne zapachy. Dla mnie są taką kwintesencją nieśpiesznego detailingu dla przyjemności. Tak aby móc się nacieszyć samym procesem.

Jakie są moje ulubione woski w płynie?

Prostaff – CC Water Gold

Car Pro – Ech2O

Chemotion – Quick Detailer

Clean Tech Company – Easy One Spray Wax

 

Lubicie spray waxy? Jak często ich używacie? Jakie są Wasze ulubione produkty tego typu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top