fbpx
Detailing

Jak wyprać tapicerkę materiałową w samochodzie?

Pranie tapicerki materiałowej to jeden z popularniejszych zabiegów kosmetyki samochodowej. Dziś dowiesz się jak wyprać tapicerkę materiałową za pomocą odkurzacza piorącego. 

To jedyna sensowna metoda gruntownego wyczyszczenia tapicerki. Pranie się z trzech etapów – porządne odkurzanie, nałożenie preparatu, który rozpuści brud oraz wypłukiwanie zabrudzeń.

Przeczytaj artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyprać tapicerkę materiałową w swoim samochodzie.

pranie tapicerki materiałowej

 

Podstawa prania tapicerki – odkurzanie

Każde pranie powinniśmy zacząć od porządnego odkurzania. Pozbywamy się w ten sposób luźnego brudu i kurzu, który utrudniałby późniejsze pranie.

Odkurzamy fotele z każdej strony, zwracając uwagę na okolice szwów i łączenie oparcia z siedziskiem.

Możemy się również wspomóc szczotką lub sprężonym powietrzem, aby dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń z materiału.

Dokładnie tak samo postępujemy z wykładziną w samochodzie oraz dywanikami. Tutaj odkurzanie ma kolosalne znacznie. Zwłaszcza dywaniki są często mocno zabrudzone. W tym przypadku konieczne będzie szczotkowanie lub wydmuchiwanie sprężonym powietrzem, aby pozbyć się kurzu i piasku.

Pranie źle odkurzonych dywaników to prawdziwa katorga, która potrafi zająć masę czasu. Dlatego warto się wcześniej przyłożyć do odkurzania.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat odkurzania samochodu, zapraszam Cię do mojego artykułu Jak odkurzyć samochód.

pranie tapicerki materiałowej

Na czym polega pranie tapicerki materiałowej?

Pranie tapicerki składa się z dwóch etapów. Najpierw nanosimy na materiał specjalny preparat, który rozpuszcza brud. Następnie za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego wypłukujemy brud i chemię z materiału.

Odkurzacz ekstrakcyjny to po prostu odkurzacz piorący. Umożliwia czyszczenie tapicerek i dywanów na mokro. Znajdują się z nim dwa zbiorniki na wodę. Jeden na czystą, która używamy do wypłukiwania zabrudzeń. A drugi na brudną, którą odsysamy z materiału.

Ssawka w odkurzaczu piorącym zawiera dwa elementy. Rozpylacz, który nanosi lekką mgiełkę czystej wody na tapicerkę. Oraz ssawkę, która odsysa wodę z materiału. Jest to tak zbudowane, że za jednym pociągnięciem odkurzacza nanosimy wodę na materiał i prawie od razu go odsysamy. Dzięki temu możemy wypłukać zabrudzenia z fotela nie mocząc go nadmiernie.

Jednak, aby usunąć zabrudzenia z tapicerki, nie wystarczy tylko wyprać ją odkurzaczem. Najpierw musimy zastosować chemię, która rozpuści brud.

Podczas wypłukiwania fotela odkurzaczem, chemia jedynie przez krótką chwilę ma styczność z materiałem. Nie zdąży rozpuścić zalegającego na nim brudu. Dlatego jako pierwszy etap prania stosujemy preparat typu pre-spray.

Co to jest pre-spray?

Pre-spray to preparat, który nanosimy na tapicerkę na na kilka minut przed właściwym praniem odkurzaczem. Ma on za zadanie rozpuścić brud i oddzielić go od włókien materiału. Dzięki temu wypłukiwanie zabrudzeń przebiega o wiele szybciej. Dla uproszczenia, możemy go po prostu nazwać odplamiaczem.

Pre-spray-ów jest na rynku cała masa, mogą się różnić działaniem i składem. Mogą być przeznaczone do różnego rodzaju zabrudzeń i różnych materiałów. Mogą występować w postaci płynu albo proszku. Ale zawsze mają jedno zadanie – rozpuścić brud, umożliwiając wypłukanie go odkurzaczem.

pranie tapicerki materiałowej

 

Pierwszy etap prania tapicerki – pre-spray

Rozpuszczamy pre-spray według zaleceń producenta w ciepłej wodzie. Ciepła, czasem wręcz gorąca woda jest bardzo ważnym elementem. Dzięki temu zdecydowanie szybciej i skuteczniej rozpuścimy zabrudzenia. To dokładnie tak samo jak brudne ręce – szybciej umyjemy je w ciepłej wodzie.

Gotowy roztwór nanosimy na tapicerkę za pomocną opryskiwacza ciśnieniowego bądź zwykłego spryskiwacza. Nie musimy przesadzać z ilością produktu, wystarczy lekka mgiełka, równomiernie naniesiona na materiał.

Następnie szczotkujemy fotel, pomagając dodatkowo preparatowi zadziałać. I zostawiamy na kilka minut, aby chemia mogła zrobić swoje.

Przy szczotkowaniu nie stosujemy dużego docisku, ponieważ w ten sposób możemy wbić brud głębiej w powierzchnię materiału. Nie musimy też szczotkować długo. Wystarczy kilka przejazdów w różne strony, aby równomiernie rozprowadzić preparat i wzruszyć brud.

W przypadku mocnych plam albo zbitego brudu możemy miejscowo nałożyć trochę więcej odplamiacza i dłużej szczotkować.

pranie tapicerki materiałowej

 

Drugi etap prania tapicerki – pranie ekstrakcyjne – wypłukiwanie zabrudzeń

Po szczotkowaniu materiału pre spray’em możliwe, że wiele plam wizualnie zniknie z fotela. Ale to nie oznacza, że usunęliśmy brud z materiału. Został po prostu rozpuszczony, a na mokrym materiale wielu plam nie widać.

Teraz musimy wypłukać te wszystkie zabrudzenia i chemię z fotela za pomocą odkurzacza.

Będziemy do tego potrzebować osobnego preparatu, który ułatwi i przyśpieszy wypłukiwanie resztek chemii i zabrudzeń z materiału. Rozrabiamy go z wodą i wlewamy do odkurzacza, do pojemnika na czystą wodę.

I możemy przystąpić do właściwego prania odkurzaczem ekstrakcyjnym. Będziemy jednocześnie spryskiwać materiał chemią i odsysać go ssawką.

Włączamy odkurzacz, przykładamy ssawkę do materiału, naciskamy spust od podawania chemii i przesuwamy po materiale. Nie powinniśmy tego robić zbyt wolno, bo istnieje wtedy ryzyko przemoczenia materiału i gąbki. Ale jeśli ten ruch będzie zbyt szybki to możemy niedokładnie wypłukać zabrudzenia.

Płukamy dokładnie cały fotel najpierw w jedną stronę, następnie na krzyż. Warto dokładnie dotrzeć w każde miejsce, ponieważ pozostawiony brud może po wyschnięciu pozostawić plamę. Będzie to czasem wymagać trochę kombinacji, przesuwania foteli itp.

Jeśli pierzemy oparcia foteli albo inne powierzchnie pionowe, ssawkę trzymamy do góry nogami. W przeciwnym wypadku chemia spłynie nam z oparcia zanim zdążymy ją odessać.

Ssawka działa jedynie wtedy, kiedy cały jej otwór przylega do materiału. Dlatego może się pojawić problem z odessaniem wody z przetłoczeń wykładziny bądź wąskich elementów. Jednak jest na to sposób. Spryskujemy taki fragment wodą z odkurzacza, następnie ściągamy ssawkę i samą rurą odsysamy wodę z tego fragmentu.

pranie tapicerki materiałowej

 

Jak sprawdzić czy tapicerka jest już odpowiednio doprana?

Tak jak pisałam wcześniej, większości plam nie zobaczymy, gdy materiał będzie mokry. Skąd możemy wiedzieć czy tapicerka jest doprana?

Ssawki od odkurzaczy piorących są wykonane z przeźroczystego plastiku. Dzięki temu widzimy jaki kolor ma woda, którą odsysamy z fotela. Przy brudnej tapicerce, na początku będzie ona brązowa. A powinniśmy dążyć do tego, aby do odkurzacza leciała czysta woda.

Nie zawsze się do uda przy jednym podejściu. Co jeśli płukamy fotel w nieskończoność, a z niego dalej leci brudna woda? Warto odessać wtedy z niego jak najwięcej wody, a następnie ponownie nałożyć pre-spray i odczekać.

pranie tapicerki materiałowej

 

Jakie problemy mogą się pojawić w trakcie prania tapicerki?

Problem z dopraniem fotela może wynikać z kilku rzeczy.

 1. Zaniedbanie dokładnego odkurzania foteli przed praniem.
 1. Użycie zbyt słabego rozcieńczenia chemii.
 2. Użycie nieodpowiedniej chemii do rodzaju zabrudzeń.
 3. Zbyt zimna woda.
 4. Tapicerka jest bardzo brudna, bo przez ostatnie 10 lat nie widziała nawet tradycyjnego odkurzacza.

W ostatnim przypadku pranie będzie trochę trwać i kilkukrotne nałożenie pre spray’a i wielokrotne płukanie będzie koniecznością.

Do prania staramy się używać niewielkiej ilości wody, aby nie przemoczyć fotela. Mamy wyprać sam materiał, a nie gąbkę, która znajduje się pod spodem.

Jeśli nalejemy na fotel zbyt dużo wody, wtedy przemoczymy gąbkę i zaczniemy z niej wyciągać brud. Wtedy to możemy prać i prać w nieskończoność. A i tak będziemy cały czas wyciągać syf z fotela.

Problemem w praniu tapicerki materiałowej jest fakt, że finalny efekt zobaczymy dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. Dlatego warto się przyłożyć i zrobić to dokładnie. W przeciwnym wypadku będziemy musieli cały proces powtórzyć od początku.

pranie tapicerki materiałowej

 

Wybór odpowiedniej chemii

Jak już wcześniej wspomniałam do prania tapicerki będziemy potrzebować dwóch preparatów – pre-spray do rozpuszczania brudu oraz produktu do wypłukiwania go z materiału. Mają one zupełnie inne zadanie do spełnienia i działają na zupełnie innej zasadzie. Dlatego nie możemy zastąpić tych dwóch produktów jednym.

Najpopularniejsze firmy produkujące środki do prania tapicerki oferują je w formie proszku, który następnie rozpuszczamy z wodą.

Jeśli chcemy ograniczyć koszty – wybierzmy dobry pre-spray. A wypłukiwanie możemy przeprowadzić czystą, ciepłą wodą.

Ja od dłuższego czasu używam produktów marki Maxifi i jestem z nich bardzo zadowolona.

Co może się stać jeśli wybierzemy nieodpowiednią chemię?

Zbyt agresywna chemia może doprowadzić do uszkodzenia elementów w samochodzie.

 1. Wyblaknięcie koloru tapicerki.
 2. Uszkodzenie gąbki, co może być przyczyną jej szybszego zużycia się i kruszenia.
 3. Nieprzyjemny w dotyku osad na tapicerce.
 4. Zacieki i odbarwienia na plastikach.

Często mogą to być uszkodzenia nieodwracalne.

Dlatego do prania tapicerki używamy dedykowanych do tego preparatów. Dzięki temu praca przebiegnie szybciej. I nie będziemy musieli się martwić o uszkodzenia.

pranie tapicerki materiałowej

 

Podsumowanie informacji

Pranie krok po kroku

 1. Dokładnie odkurzamy tapicerkę. Warto wspomóc się szczotkami i sprężonym powietrzem.
 2. Nakładamy pre-spray na tapicerkę.
 3. Szczotkujemy materiał.
 4. Odczekujemy kilka minut.
 5. Wypłukujemy zabrudzenia za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego.
 6. Wypłukujemy materiał do czasu zobaczenia czystej wody z ssawce odkurzacza. Jeśli cały czas płynie brudna, odciągamy dokładnie wodę z materiału i wracamy do punktu pierwszego.

Ważne informacje

 1. Od prania używamy ciepłej wody, im cieplejsza tym, lepsza. Pre-spray może być gorący. W przypadku wody do płukania ograniczają nas możliwości odkurzacza. Warto sprawdzić jaka jest maksymalna temperatura wody jaką możemy zastosować w naszym sprzęcie.WAŻNE! Wyjątkiem jest alcantara, którą pierzemy letnią/chłodną wodą.
 2. Porządne odkurzanie, wydmuchanie, wyszczotkowanie elementu przed praniem to podstawa.
 3. Uważamy, aby nie zalać fotela zbyt dużą ilością wody. Możemy wtedy przemoczyć gąbkę i mieć duży problem z dopraniem elementu.
 4. Stosujemy dedykowaną chemię, dzięki czemu praca idzie sprawniej i mamy pewność, że nie uszkodzimy gąbki i materiału.

 

Jest coś, co chcesz się dowiedzieć na temat prania tapicerki? Pytaj śmiało w komentarzach 🙂

Jeśli uważasz artykuł za przydatny, podziel się nim ze znajomymi, udostępnij w social mediach.

Już dawno nie włożyłam tyle czasu i pracy w napisanie artykułu, dlatego chciałabym, aby skorzystało z niego jak najwięcej osób.

Masz już mojego bezpłatnego ebooka “Detailingowy Niezbędnik”? Jeśli nie, możesz go odebrać, wypełniając poniższy formularz. Dowiesz się dzięki niemu jak skompletować swój pierwszy zestaw kosmetyków do detailingu. To praktyczny poradnik z konkretnymi przykładami produktów, które są warte uwagi.

 

4 thoughts on “Jak wyprać tapicerkę materiałową w samochodzie?

 1. O, fajny poradnik. Ale mam też pytanie. Ostatnio zakupiłem Numatic Georga. Piorąc fotele Renault Trafica (auto młode, może roczne) na słabej jakości materiale ssawka (a w zasadzie te jej metalowe osłonki) pozostawiały po sobie bardzo wyraźny ślad. Po wyschnięciu foteli

 2. Witam. Fajny poradnik, oby dalej się rozwijał. Mam pytanie. Zakupiłem Numatic Georga. Piorąc fotele Reanult Trafica (marnej jakości materiał) ssawka a raczej jej metalowe osłonki pozostawiła po sobie na materiale wyraźne ślady. Po wyschnięciu foteli ślady te udało mi się rozmasować, jednak kosztowało mnie to sporo pracy. Czy to normalne?

  1. Hej 🙂 Dziękuję.
   Nie jest to normalne, ale czasem może się zdarzyć przy bardzo delikatnych materiałach. Ale spodziewałabym się tego raczej przy starszych, zużytych ssawakach, które gdzieś się uszczerbiły. Sprawdź czy nie ma tam jakiegoś ubytku, może te osłonki trochę odstają?
   Ale może to tylko jednorazowy przypadek. Mi w mojej karierze (a wyprałam chyba z kilkaset samochodów) tylko raz się coś takiego zdarzyło.

   1. hmm, muszę w takim razie po obserwować i zobaczyć czy przydarzy mi się to ponownie na innym aucie. Ranty tych metalowych osłonek są wyczuwalne po przejechaniu dłonią po ssawce, Ale nie są jakieś przesadnie ostre lub wyszczerbione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top