fbpx
polerowanie bez maszyny polerskiej
Detailing

Jak odświeżyć zniszczony lakier na samochodzie bez maszyny polerskiej?

Wielu początkujących amatorów detailingu zadaje sobie pytanie jak odświeżyć lakier bez polerowania. Jak zamaskować lub usunąć rysy nie posiadając maszyny polerskiej.

Mam dobrą i złą wiadomość. Ręczne polerowanie, bez użycia maszyny, nie ma większego sensu. Stracimy wiele godzin, a efekt wcale nie będzie powalający. Są jednak preparaty, które pozwolą odświeżyć lakier w znacznie krótszym czasie. W niecałą godzinę możemy zmienić swój samochód nie do poznania.

AIO, politura, glaze?

Nic Ci nie mówią powyższe sformułowania? Nic nie szkodzi, zaraz wyjaśniam. Jednak jest to klucz do pięknego lakieru bez użycia polerki.

Są to preparaty do zabezpieczenia i odświeżenia lakieru. Mają właściwości maskujące drobne mikrorysy, dzięki czemu lakier odzyskuje głębię koloru i blask.

Jednak nie jest to efekt na stałe. Z zależności od użytego preparatu będzie się on utrzymywać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

AIO – All In One, jest to produkt trzy w jednym – usuwa i maskuje zarysowania oraz zabezpiecza lakier. Można go stosować zarówno ręcznie jak i maszynowo. Używając maszyny polerskiej usuniemy za jego pomocą część rys, a część zamaskujemy. Dodatkowo lakier zostanie zabezpieczony przez czynnikami zewnętrznymi.

Na podobnej zasadzie działają politura oraz glaze, choć one głównie maskują drobne niedoskonałości lakieru. Z reguły nie mają działania ściernego, więc fizycznie nie usuną rys.

Warto wspomnieć, że niektóre cleanery do lakieru mają również funkcję glaze’u. Dzięki czemu w jednym kroku możemy oczyścić lakier przez woskiem oraz zamaskować drobne mikroryski. Jednym z preparatów tego typu jest Prima Amigo. Wiele dobrych opinii słyszałam na jego temat, niestety nie miałam jeszcze okazji osobiście sprawdzić.
O tym dlaczego warto używać cleanera do lakieru dowiesz się z artykułu o woskowaniu.

Czy jest jakiś sposób, aby ręcznie usunąć grube rysy?

Oczywiście nie łudź się, że takie preparaty zamaskują grube rysy. Albo, że zamaskują chociaż średnie rysy. To tak niestety nie działa i w tym przypadku metoda jest tylko jedna – korekta lakieru. A czasem zostaje już tylko lakierowanie.

Jednak to, że politura czy AIO nie zamaskuje większości rys nie ma dużego znaczenia. Ponieważ lakier nabierze głębi, odzyska kolor, zauważalnie się przyciemni. Na pierwszy rzut oka efekt może być jak po delikatnej jednoetapowej polerce. Zwłaszcza na lakierach bardzo zniszczonych.

Tak naprawdę, im bardziej zniszczony lakier, tym większy efekt wow. Choć na mniej porysowanych lakierach również zobaczysz efekty.

Jak zaświecisz latarką inspekcyjną to zobaczysz rysy. Tak samo w słońcu.

Ale efekt odświeżonego lakieru możesz uzyskać w mniej niż godzinę. I nie wydając na to fortuny. Zakładając, że masz już preparaty do mycia samochodu wystarczy kupić AIO lub politurę, których średnia cena to kilkadziesiąt złotych.

Przeprowadzenie korekty lakieru to inwestycja minimum kilkuset złotych. I kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin pracy

W jaki sposób mogę pozbyć się rys bez polerowania?

Zaczynamy od mycia samochodu. Jednak to chyba oczywista oczywistość 🙂

Warto przyłożyć się do tego, przeprowadzić dokładne mycie i usunąć z lakieru osady takie jak smoła, pozostałości owadów czy zanieczyszczenia metaliczne. Na temat mycia i oczyszczania lakieru, odsyłam Cię do moich poprzednich wpisów – Mycie detailingowe i Dekontaminacja.

Na suchy i czysty lakier nakładamy piankowym aplikatorem preparat i ścieramy go mikrofibrą. I ot, cała filozofia. Nie musimy tak jak w przypadku wosku, czekać po nałożeniu, żeby zetrzeć preparat. W niektórych wypadkach jest to nawet nie wskazane.

I po zrobieniu całego samochodu możemy cieszyć się odmienionym wyglądem naszego lakieru!

Jaki preparat do odświeżenia lakieru wybrać?

W tym tekście zaprezentuję Ci możliwości dwóch preparatów – Chemotion Synthetic Glaze oraz Poorboy’s World Black Hole, ale tak naprawdę wybór jest o wiele szerszy. Dużą popularnością cieszy się na przykład ADBL AIO. Niestety nie miałam okazji używać, więc nic Ci na ten temat nie powiem.

Wracając jednak do bohaterów tego wpisu. Jeśli chodzi o wygląd lakieru – Chemotion zdecydowanie wygrywa z klasykiem z Poorboysa. Daje widocznie większe przyciemnienie i ekstra głębie lakieru. Black Hole również robi super robotę wizualnie, ale wypada zauważalnie słabiej od konkurenta.

Jednak jeśli chodzi o docieranie – Poorboy’s jest zdecydowanie łatwiejszym zawodnikiem. Często nakładam ten produkt za pomocą maszyny polerskiej. I pozwalam sobie na to, żeby zaaplikować go na cały samochód i dopiero później docierać. Nigdy nie ma najmniejszych problemów.

A jak zostawimy Synthetic Glaze na lakierze choćby chwilę za długo, jest prawie niemożliwy do dotarcia. Jednak nie oznacza to, że nie da się nic zrobić z niedotartym woskiem. Wystarczy, że zaaplikujemy ponownie w to samo miejsce i dotrzemy od razu. Dlatego pracując z tym produktem, robimy niewielkie fragmenty lakieru i od razu docieramy. Warto jednak się poświęcić, bo efekt jest powalający.

Lewa strona – Synthetic Glaze / prawa – Black Hole

Podsumowanie

Preparaty takie jak AIO, politura czy glaze pozwalają zamaskować drobne rysy na lakierze, wydobyć kolor i blask z nawet mocno zniszczonych lakierów.

Możesz je nakładać ręcznie za pomocą aplikatora.

Jest to idealna alternatywa odświeżenia lakieru jeśli nie masz maszyny polerskiej, a chcesz, żeby lakier na Twoim samochodzie prezentował się lepiej.

Jest to efekt krótkotrwały (kilka tygodni do kilku miesięcy) jednak wymaga niewielkiego nakładu pracy i kosztów.

Politurę i glaze możesz zastosować jako dodatkową warstwę na lakierze przed nałożeniem wosku. Skróci to trochę jego trwałość, ale zdecydowanie poprawi efekt wizualny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów przedstawionych we wpisie, kliknij w zdjęcia poniżej.

 

 

 

 

W jaki sposób Ty dbasz o lakier na swoim samochodzie? Masz możliwość przeprowadzenia korekty lakieru? Czy wspomagasz się preparatami typu AIO, politura czy glaze? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top