fbpx
Detailing

Jak odkurzyć samochód?

Odkurzanie samochodu jest podstawową czynnością, jeśli chcemy utrzymać czystość we wnętrzu pojazdu. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak odkurzyć samochód. Poznasz metody, jak poradzić sobie z zabrudzeniami w zakamarkach, gdzie trudno dojść odkurzaczem. A także jak przyśpieszyć odkurzanie powbijanego w wykładzinę piasku oraz sierści.

Jeśli nie zajmujesz się detailingiem na co dzień, możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy, że często jedną z bardziej czasochłonnych czynności przy detailingu wnętrza jest odkurzanie samochodu. Zwłaszcza przy samochodach zaniedbanych oraz tańszych modelach prawie wszystkich marek. Zanieczyszczenia w takim przypadku są mocno powbijane w wykładzinę i samo odkurzanie często jest mało skuteczne, aby je usunąć.

Jaki odkurzacz do samochodu?

Zastanawiasz się pewnie czy potrzebujesz dobrego odkurzacza, żeby porządnie odkurzyć samochód. Mocny odkurzacz, na pewno to zadanie ułatwia. Ale tak naprawdę, często nawet wtedy trzeba zastosować dodatkowe akcesoria. Więc jeśli nie masz przemysłowego odkurzacza, nie przejmuj się, ten domowy, równie dobrze spełni swoje zadanie. Zaopatrz się jednak w ssawkę szczelinową, która jest o wiele bardziej praktyczna przy odkurzaniu samochodu.

Jak odkurzyć samochód?

Na sam początek warto powyciągać wszystko co może nam przeszkadzać z wnętrza samochodu. Wyciągamy dywaniki, matę z bagażnika, foteliki, śmieci i inne przedmioty, które nie mają swojego miejsca. Warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Przyda nam się jakaś latarka, którą będziemy mogli doświetlić sobie ciemne miejsca.

Odkurzamy dokładnie samochód, pamiętając o przesuwaniu i podnoszeniu foteli, aby mieć lepszy dostęp. Odkurzamy schowki, składamy oparcie kanapy jeśli się da, odsłoni nam to kilka dodatkowych miejsc, gdzie zbierają się zanieczyszczenia. Jeśli kanapa łatwo się demontuje, warto odkurzyć również pod nią.

Odkurzamy także dokładnie fotele. Również w przypadku tapicerki skórzanej. A nawet powiedziałabym, w szczególności w przypadku tapicerki skórzanej. Rozchylamy wszystkie łączenia elementów, miejsca szwów, łączenie oparcia i siedzenia. Jeśli nie będziemy w ten sposób regularnie odkurzać skórzanych foteli, mogą się one zacząć przecierać w miejscach, gdzie zbierają się śmieci.

Jak odkurzyć zakamarki w samochodzie?

W niektórych samochodach za pomocą ssawki szczelinowej będziemy w stanie odkurzyć przestrzeń między fotelem i tunelem i inne zakamarki. Jednak w większości samochodów nie mamy tyle miejsca, aby dojść tam ssawką, albo obawiamy się porysowania plastików. Tutaj nieocenioną pomocą będzie sprężone powietrze. Jak sobie jednak poradzić, gdy nie mamy kompresora? Jest na to rada 🙂

Warto zaopatrzyć się w niewielkie pędzelki z bardzo twardym i sztywnym włosiem (np. pędzelek do masy uszczelniającej, który dostaniecie w sklepie lakiernicznym). Na pomocą pędzelka, wymiatamy te śmieci ze szczelin przy szynach czy innych zakamarkach i odkurzamy. Pomocna może okazać się również mała szczoteczka na długiej rączce. Metoda ta może się również przydać nawet jeśli mamy sprężone powietrze. Czasem nie wszystkie zanieczyszczenia da się z zakamarków wydmuchać, wtedy wyczesywanie z reguły zdaje egzamin.

Jak odkurzyć piach w samochodzie?

Co jeśli odkurzamy samochód w nieskończoność i ciągle widzimy ziarenka piasku w wykładzinie? Wtedy z pomocą przyjdzie nam miedziana szczotka, która rewelacyjnie wyciąga piach z dywanu. Szczotkujemy za jej pomocą wykładzinę, najlepiej zaczesując ją w jedną stronę i odkurzamy wyciągnięty piach. I tak do skutku. Zdecydowanie przyśpiesza to pracę. Jeśli nie mamy szczotki miedzianej, możemy posłużyć się twardą szczotką plastikową, jednak trwa znacznie dłużej.

Tak samo postępujemy w przypadku powbijanych w dywan igieł z drzew. Trzeba je wyczesać w jedną stronę, żeby wyciągnąć je z dywanu i odkurzyć.

Jak odkurzyć sierść w samochodzie?

Każdy właściciel futrzaka na pewno zmaga się z tym problemem. W przypadku sierści sprężone powietrze z reguły zawodzi, nawet jeśli posiadamy urządzenie typu tornador. Nawet po przedmuchaniu wykładziny, zostaje w niej często sporo sierści. Rada na to jest tylko jedna! Gumowa szczotka, którą wyczesujemy sierść i następnie odkurzamy. I tak do skutku. Czasami sam odkurzacz sobie radzi z sierścią, jednak zależy to od rodzaju sierści, wykładziny. A także od tego jak długo leży ona nieodkurzana.

Sprężone powietrze przy odkurzaniu

Jeśli posiadacie kompresor to sprawa odkurzania jest zdecydowanie ułatwiona. Oprócz tradycyjnego pistoletu do wydmuchiwania, warto zaopatrzyć się w pistolet typu tornador. Wybija on zanieczyszczenia z powierzchni dywanu, dzięki czemu o wiele łatwiej je odkurzyć.

Mamy do wyboru dwie opcje, samodzielny pistolet oraz tornador, który podpinamy do odkurzacza.

Ten pierwszy jest zdecydowanie tańszy, jednak ma sporą wadę – kurz i piasek przy wydmuchiwaniu osadzają się na wszystkim w samochodzie. W rezultacie, mamy zdecydowanie więcej odkurzania. Jednak w przypadku mocno zanieczyszczonych dywanów i tak zdecydowanie przyśpiesza to pracę w porównaniu do metody z wyczesywaniem.

Drugi typ tornadora, nie dość, że podnosi nam piach, to dodatkowo, od razu zasysa go do odkurzacza. Zdecydowanie mniej się przy tym kurzy. Jednak jak oderwiemy ssawkę od dywanu, nie wyłączając przepływu powietrza (np. na przetłoczeniach podłogi), również wzbije nam to trochę piachu i kurzu w powietrze. Trudno jest również za jego pomocą dokładnie odkurzyć niektóre zakamarki i trudniejsze przetłoczenia. Jednak mimo wszystko przy pracy na co dzień, urządzenie to jest niezastąpione jeśli chcemy przyśpieszyć proces odkurzania.

Porządne odkurzenie wykładziny i foteli ma szczególne znaczenie, jeśli zamierzamy prać tapicerkę. Odkurzaczem jesteśmy w stanie usunąć naprawdę dużo zanieczyszczeń i tym samym zdecydowanie przyśpieszyć proces prania.

Odkurzanie samochodu nie wydaje się być czymś skomplikowany. Jednak tak jak widzisz, jest sporo trików, aby sobie ułatwić i przyśpieszyć pracę. Stosowanie różnego rodzaju szczotek, pędzelków czy tornadora, pozwoli zdecydowanie lepiej i dokładniej odkurzyć samochód.

Jak często odkurzasz swój samochód? Jakich akcesoriów używasz do tego?

Przydatne akcesoria do odkurzania

Szczotka silikonowa
Szczotka miedziana
Ssawka szczelinowa
Mini ssawki do odkurzacza
Ben Bow do odkurzacza

 

 

Ben Bow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że Ty płacisz za zakupy tyle samo, co zwykle. A ja otrzymuję niewielką prowizję, która pozwoli mi rozwijać bloga Garage Lifestyle 🙂

Ten wpis jest częścią serii o czyszczeniu wnętrza, jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat detailingu, zapraszam Cię do poprzednich wpisów:

Czyszczenie plastików we wnętrzu samochodu

Mycie szyb w samochodzie bez smug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top