fbpx
Detailing

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Skórzana tapicerka już dawno przestała być synonimem luksusu i bogactwa, możemy ją często spotkać w wielu samochodach użytkowanych na co dzień. Jej przewagą nad tapicerką materiałową jest możliwość pielęgnacji bez kosztownego sprzętu. Jednak wymaga ona od nas o wiele więcej uwagi. Fotele z materiału wystarczy wyprać z reguły raz na kilka lat. Skórę powinno się czyścić i zabezpieczać dwa razy do roku, a w przypadku jasnej tapicerki nawet częściej, jednak nie potrzebujemy do tego kosztownego odkurzacza piorącego, a zestaw profesjonalnych kosmetyków kupimy już za sto złotych.

Do czyszczenia potrzebujemy dedykowanego cleanera do skór oraz szczoteczki z miękkim włosiem. Nie czyścimy skóry APC, mydłem, magicznymi gąbkami, pianą aktywną, czy „plakami” do skór z marketów. Chciałam szczególnie zwrócić uwagę na kwestię czyszczenia skóry APC. Mimo iż jest to All Purpose Cleaner, czyli środek do wszystkiego, a na opakowaniach często pisze, że można nim czyścić również tapicerkę skórzaną nie jest on odpowiedni. APC ma mocno zasadowe PH, a jego częste stosowanie może naruszać lakier wykończeniowy, a także wysuszać skórę.

Lakier wykończeniowy (tzw. top coat) jest lakierem bezbarwnym, to zewnętrzna warstwa skóry z którą mamy ciągły kontakt. Pod nim jest lakier w kolorze naszej tapicerki i dopiero pod nim jest właściwa skóra. Jeśli lakier bezbarwny zostanie naruszony, zacznie się wycierać kolor i powstaną przetarcia. Dlatego przy czyszczeniu warto zadbać o odpowiednie kosmetyki.

Przy jednorazowym czyszczeniu skóry mocnymi środkami prawdopodobnie nic się nie stanie. Jednak jeśli będziemy taki zabieg powtarzać regularnie, za którymś razem możemy, oprócz brudu, zobaczyć na mikrofibrze farbę z naszych foteli. Z tego samego względu magiczne gąbki nie nadają się do czyszczenia skór. Mają one właściwości lekkościerne, więc jak łatwo się domyślić również będą ścierać lakier wykończeniowy na skórze.
(Jednak magiczna gąbka ma wiele innych przydatnych zastosowań, przeczytacie o tym we wpisie Magiczna gąbka – praktyczne zastosowania )

Skórę po czyszczeniu należy również zabezpieczyć przez czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu unikniemy szkodliwego działania promieniowania UV na naszą tapicerkę, ochronimy ją przed wnikaniem brudu w strukturę skóry, a także przed nadmiernym wycieraniem się farby. Dlatego dla stosunkowo nowych, kilkuletnich skór możemy stosować impregnaty, które przede wszystkim ją zabezpieczą. Dla starszych konieczne będzie również nawilżenie ich odżywką, ponieważ z czasem zaczyna tracić oleje, które zapewniają jej elastyczność.
Jeśli jesteście jakimi produktami można zabezpieczyć tapicerkę zapraszam Was do artykułu: Rodzaje produktów do zabezpieczenia skóry.
Sam proces czyszczenia jest niezwykle prosty. Zaczynamy od dokładnego odkurzenia foteli, zwłaszcza w okolicach szwów. Rozchylamy skórę na wszystkich łączeniach i odkurzamy śmieci, które się tam znajdują. Można sobie pomóc sprężonym powietrzem. Jest to niezwykle ważne i powinniśmy robić to przy każdym sprzątaniu. Nagromadzone zanieczyszczenia w łączeniach elementów będą działać jak papier ścierny i stopniowo wycierać farbę z naszej skóry.
Teraz możemy przystąpić do czyszczenia. Nakładamy produkt do czyszczenia na szczoteczkę. Następnie element po elemencie czyścimy okrężnymi i wzdłużnymi ruchami skórę, pamiętając o tym, żeby rozchylić wszystkie łączenia i wyczyścić również okolice szwów, a także rozłożyć oparcie i wyczyścić łączenie między oparciem i siedzeniem. Po wyszczotkowaniu elementu wycieramy resztki produktu ściereczką z mikrofibry. Czyścimy wszystkie skórzane elementy, zostawiamy je na mniej więcej dwie godziny, aby dobrze doschły i możemy przejść do zabezpieczenia skóry.
W zabezpieczaniu skóry też nie ma wielkiej filozofii. Nakładamy odżywkę/impregnat szmatką lub aplikatorem z mikrofibry dokładnie na całą skórę, pamiętając o tym, żeby nie przesadzić z ilością, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej. I zostawiamy do wyschnięcia. W przypadku smug, gdybyśmy nałożyli zbyt dużo produktu lub niedokładnie roztarli, można użyć suchej lub wilgotnej szmatki i przetrzeć miejscowo skórę.
I tak wygląda cały proces. Nic skomplikowanego, prawda? Kluczowe jest dobranie odpowiednich produktów do pielęgnacji, dopasowanych do potrzeb naszej skórzanej tapicerki.  Jeśli zastanawiasz się jakie kosmetyki wybrać, zapraszam Cię do moich innych artykułów:

4 thoughts on “Czyszczenie tapicerki skórzanej

  1. Nie używałam akurat środka z K2, ale z całej mojej kolekcji kosmetyków to chyba najwięcej mam właśnie produktów do skór. Też lubię czyścić tapicerkę skórzaną, ale muszę mieć wenę do tego 😉

  2. Cześć. Niedawno odkryłem Twój blog i nie ukrywam bardzo mi przypadł do gustu, szczególnie dział testów:) co do tapicerki skórzanej to ostatnio pierwszy raz czyścilem kierownice skórzaną. Proces czyszczenia tak jak pisałaś jest prosty, ale mam jednak pewne wątpliwości. Skóra przed czyszczeniem był apolyskujaca od brudu, po czyszczeniu, które trwało jakieś 20 minut ciągłej pracy kierownica stała się bardziej matowa, taka lekka satyna, ale w dalszym ciągu na mikrofibre pojawiał się brud. W tym momencie przerwalem pracę. Nie chciałem przesadzić jak kiedyś że skórzanym butami, które wyczysvila z farby. Tu właśnie pojawia się moje pytanie, skąd wiadomo kiedy skończyć czyścić, szczególnie na czarnych skórach? Czy czyścić do momentu braku pozostałości na fibrze, czy bardziej intuicyjnie? Nie chciałbym zniszczyć tej skóry dlatego nie chce przesadzić. Używałem kecav strong I szczotkowalem do momentu znikania piany. I tak 3 krotnie każda sekcje kierownicy. Pozdrawian

    1. Cześć! W przypadku czyszczenia kierownicy trzeba szczególnie uważać, bo często farba jest już wytarta i nie ma top coatu, których chroni przed wycieraniem koloru. Jeśli brud na mikrofibrze był koloru kierownicy to mogła być farba. Jeśli jednak tak jak piszesz, używałeś dedykowanego do czyszczenia skór preparatu, to nie jest błąd w czyszczeniu, ale po prostu normalne zużycie materiału (chyba, że bardzo mocno szorowałeś).
      Jak poznać na ciemnych skórach jak długo czyścić? Najlepiej mieć białą mikrofibrę do wycierania, i sprawdzać jaki kolor się na niej pojawia. Jeśli typowy eksploatacyjny brud jest zazwyczaj brązowy. Jeśli po wypracowaniu produktu i przetarciu, mikrofibra jest czysta, czyszczenie można uznać za zakończone. Zaniepokoić powinno Cię czarne zabarwienie na mikrofibrze, bo może to oznaczać farbę. A wtedy już nic nie zrobisz, zostaje wymiana elementu lub renowacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top