fbpx
Detailing

Czyszczenie plastików we wnętrzu samochodu

Czyszczenie plastików to jedna z prostszych czynności detailingowych, nie wymagająca posiadania drogiej chemii czy sprzętu. Jednak niezbędna, aby zachować czyste wnętrze w samochodzie. Jeśli myślicie, że wytarcie kurzu wystarczy, to jesteście w błędzie, bo w ten sposób zbieramy tylko powierzchowny brud.

Co będzie mam potrzebne?
APC w średnim lub lekkim stężeniu
Szczoteczka
Pędzelek
Kilka mikrofibr
Dressing do plastików
Aplikator z mikrofibry

Co może się przydać ale nie jest konieczne:
Odkurzacz na sucho-mokro
Sprężone powietrze
Magiczna gąbka

Kolejność czyszczenia

Czyszczeniem plastików zajmujemy się po odkurzeniu samochodu. Jeśli mamy końcówkę z włosiem do odkurzacza, warto również odkurzyć szczeliny w desce oraz tunel środkowy z kurzu i zabrudzeń.

Przy czyszczeniu plastików warto podzielić sobie samochód na sekcje, aby niczego po drodze nie pominąć. Ja z reguły zaczynam o miejsca kierowcy i czyszczę pół deski, tunel środkowy, plastiki przy fotelu, na progach, daszek przeciwsłoneczny, pedały gazu i hamulca, uszczelkę drzwi oraz same drzwi. Następnie przechodzę dalej. Kolejność jest dowolna, ale warto ustalić sobie jakiś schemat, aby nic nie pominąć.

Czyszczenie zaczynamy od większych płaskich powierzchni, do których mamy dobry dostęp. Używamy do tego szczoteczki. Szczeliny, kratki nawiewu i inne trudno dostępne miejsca czyszczę na pomocą pędzelka. Z reguły jeden rozmiar pędzelka wystarcza mi do wszystkich zakamarków. Jeśli chcecie kupić tylko jeden rozmiar pędzla do wnętrza to polecam Wam jakiś mniejszy (u mnie idealnie sprawdza się Valet Pro mini).

APC nanosimy najlepiej bezpośrednio na szczoteczkę, aby nie zaprószać wyczyszczonych już powierzchni i unikać zaschnięcia produktu na plastikach. Uważamy także bardzo, aby płyn nigdzie mam się nie zlał w postaci strużki i nie zaschnął, bo może powstać trudny do usunięcia zaciek.

Po wyczyszczeniu powierzchni wycieramy ją za pomocą mikrofibry. Możemy użyć do tego wilgotnej mikrofibry, która będziemy płukać co jakiś czas w wodzie. Wtedy jedna warto dodatkowo przetrzeć powierzchnię suchą mikrofibra, aby zobaczyć czy powierzchnia dobrze się wyczyściła. Możemy również wycierać produkt od razu suchą fibrą, wtedy jednak będziemy potrzebować ich kilka sztuk.

Perfekcyjnie czyste wnętrze

Jeśli chcemy mieć perfekcyjnie wyczyszczone plastiki nasza zmorą będą wszystkie szczeliny i zakamarki. Oprócz dokładnego wyczyszczenia ich powinniśmy zadbać również, aby je dobrze osuszyć. Jeśli woda zleje nam się do takiego miejsca, to po wyschnięciu prawdopodobnie zostanie tam brud. Do osuszania możemy użyć mikrofibry, jednak bardzo pomocne może się okazać sprężone powietrze, dzięki niemu wydmuchamy wodę ze szczelin i możemy ja wtedy wytrzeć fibrą.

Przy niektórych bardzo zabrudzonych zakamarkach, albo jak nie mamy dostępu do kompresora, przydatny może okazać się również odkurzacz na sucho-mokro. Możemy go użyć to wciągnięcia wody i zabrudzeń po czyszczeniu na przykład z zakamarków tunelu, cupholdera czy kieszeni drzwi. Uważając żeby nie porysować plastików możemy również wyciągnąć wodę ze wszystkich szczelin, kratek nawiewu itp.

Trudne zabrudzenia na plastikach

W przypadku trudnych zabrudzeń, mamy dwie możliwości. Możemy użyć mocniejszego stężenia APC albo szczoteczki z twardszym włosiem. Użycie mocniejszego APC może być konieczne w przypadku bardzo brudnych jasnych plastików wnętrza. Przy twardych szczoteczkach zawsze warto sprawdzić, czy nie uszkodzą nam one powierzchni.

W przypadku niektórych zabrudzeń niezwykle pomocna może okazać się magiczna gąbka. Dobrze radzi sobie z wtartym brudem, np. od butów na progach i dołach drzwi. Nanosimy wtedy APC na gąbkę i czyścimy miejscowo, a na koniec wycieramy mikrofibrą. Zresztą magiczna gąbka ma wiele innych zastosowań, o których możecie dowiedzieć się z artykułu – Magiczna gąbka – praktyczne zastosowania.


Zabezpieczenie plastików

Gdy już mamy wyczyszczone i suche plastiki, możemy przystąpić do zabezpieczenia ich przed czynnikami zewnętrznymi. Używamy do tego dressingu do plastików wnętrza.

Zadania dressingu:
Odżywienie plastików, nadanie im ładnego wyglądu
Zamaskowanie drobnych rysek i zmatowień plastiku
Zabezpieczenie przed działaniem promieni UV
Zabezpieczenie przed wnikaniem zabrudzeń
Ułatwienie późniejszego czyszczenia
Stworzenie antystatycznej powłoki, która nie będzie przyciągać kurzu

Zadań dressingu jest wiele, jednak warto wiedzieć, że nie każdy produkt może spełnić je wszystkie. Na rynku mamy wiele produktów o różnym działaniu. Są dressingi, które mocno nabłyszczają i przyciemniają deskę, maskując jednocześnie drobne uszkodzenia, są takie które dają miły dla oka, satynowy efekt. Niektóre tylko zabezpieczają i są praktycznie niewidoczne po aplikacji.

Jednak zdecydowanie warto po takim gruntownym czyszczeniu dressing nałożyć.

Jak aplikować dressing do plastików?

Dressing nakładamy aplikatorem z mikrofibry. Nanosimy produkt na aplikator i rozprowadzamy po wszystkich plastikach wnętrza. Nigdy nie nanosimy dressingu na pedały gazu, sprzęgła czy hamulca, ponieważ ich powierzchnia może stać się wtedy bardziej śliska, a tego ze względu na bezpieczeństwo, nie chcemy. Wystarczy nie dobrze wyczyścić.

Jeśli zastosujemy mocno przyciemniajacy dressing koniecznie będzie dokładne rozprowadzanie go, ponieważ wszystkie miejsca w które nie dojedziemy aplikatorem będą widoczne. Mogą w tym pomóc piankowe aplikatory (patrz pierwszy z lewej na zdjęciu poniżej).

Ale sprzedam Wam mój patent jak to zrobić szybciej. Bierzemy pędzelek z miękkim i gęstym włosiem, u mnie pędzel od malowania drewna z marketu, ciężko mi znaleźć odpowiednik detailingowy, który sprawdził by się równie dobrze. Może WorkStuff Albino mógłby się nadawać, ale szkoda takiego drogiego pędzla do dressingu. Nanosimy niewielką ilość dressingu na pędzelek, wcieramy we włosie ( na przykład pocierając o aplikator), a następnie nanosimy na trudno dostępne miejsca. Minusem ten metody jest duża ilość produktu, która nanosimy, więc koniecznie jest dotarcie mikrofibra. Jednak i tak jest o wiele szybsza niż gdybyśmy próbowali zrobić to aplikatorem.

Niektóre dressingi mogą wymagać dodatkowego dotarcia mikrofibrą pod koniec aplikacji. Może wtedy zmienić się lekko efekt wizualny na plastikach (np. błyszcząca powierzchnia może stać się bardziej satynowa). Jest to z reguły konieczne przy gładkich plastikach, bez żadnej struktury. Jeśli jednak wyglądają one dobrze, nie widzimy żadnych smug, można pominąć ten etap.

Podsumowanie

Tak wygląda cały proces detailingowego czyszczenia deski rozdzielczej i innych elementów plastikowych we wnętrzu. Warto co jakiś czas powtarzać ten zabieg. Jak często? To już wszystko zależy od tego jak użytkujecie samochód i jakie macie wymagania w stosunku do czystości.

U siebie w samochodzie nie czyszczę w ten sposób nie częściej niż dwa razy do roku, ale mam kabriolet, który dość szybko się brudzi. Znowu u Marka, czyli w roboczym aucie mechanika, raz na 2-3 miesiące to jest konieczność. Myślę, że w normalnie użytkowanym samochodzie może to być nawet raz w roku.

Najlepiej byłoby w ten sposób czyścić wnętrze za każdym razem jak chcemy nałożyć dressing. Jednak jest to czasochłonne, dlatego możemy przetrzeć plastiki mikrofibra z APC i po wyschnięciu aplikować zabezpieczenie. Warto jednak wziąć pod uwagę, ze może to osłabić trwałość dressingu.

Do bieżącej pielęgnacji możemy użyć quick detailera do wnętrza. A jeśli nie chcemy kupować kolejnego preparatu, równie dobrze sprawdzi się sucha i wilgotna mikrofibra oraz jakieś ewentualnie jakieś lekkie stężenie APC na najbrudniejsze elementy typu progi.

Powiedzcie mi, jak często tak gruntownie czyścicie wnętrze w swoim samochodzie? Może nigdy tego jeszcze nie robiliście? Wygospodarujcie sobie kiedyś jakieś wolne popołudnie, aby doprowadzić swój samochód do porządku 🙂 Chociaż wiem, że na swój samochód często brakuje czasu. Moje bieżące sprzątanie, razem z odkurzaniem i myciem szyb trwa średnio jakieś 15 minut.

11 thoughts on “Czyszczenie plastików we wnętrzu samochodu

 1. Extra! Właśnie takich informacji szukałem. Dostałem zlecenie od żony, żeby na wiosnę doprowadzić auto do zadowalającego stanu 😀 Przede mną wielkie wyzwanie 😉 Do zrobienia jest ogólnie… wszystko 😀 Mam nadzieję, że podołam. Czyszczenie plastików to tylko jeden z elementów… Mam też bardzo brudną tapicerkę 🙁

   1. W najbliższym czasie (w tym miesiącu) planuję cały wpis na temat prania tapicerki materiałowej, więc tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje 🙂

 2. Jak radzisz sobie z brudem, który znajduje się za kratkami nawiewu? Pędzelkiem można wyczyscic tylko z zewnątrz, ja widzę u siebie sporo brudu za kratka, do którego nie mogę się dostać. Moja kolejna zmora są elementy piano black, ekrany deski rozdzielczej. Używając bardzo dobrych, delikatnych fibr I tak rysuje te powierzchnie. Nie czyszcze cotygodniowe samochodu, także te elementy podczas czyszczenia da pokryte warstwa kurzy. Na pędzelek zawsze nakładam apc, czyszcze element i przecieram fibra. Ten sposób jednak zostawia rysy.

  1. Patyczki do uszu i sprężone powietrze. Dużo zależy jak kratka jest zbudowana, bo czasem tak tak trudny dostęp, że pozostaje tylko demontaż.

   Elementy black piano i lakierowane dekory czyszczę za pomocą delikatnej mikrofibry i quick detailera. Na tych elementach nie zbiera się dużo brudu, dlatego nie ma konieczności używania APC i pędzelka 🙂

  1. Zależy na jakim efekcie Ci zależy. Jeśli chcesz osiągnąć lekkie przyciemnienie i efekt satyny to ADBL Interior Wow lub Pure Chemie PVR Dressing. A jeśli plastiki są już wysłużone, wypłowiałe i zależy Ci na mocniejszym przyciemnieniu to CleanTech Interior Dressing 🙂

 3. Bardzo ciekawy wpis i mocno mi potrzebny. Po ponad półrocznym zbieraniu “czasu” na zaczęcie zabawy z detailingiem dla swoich aut zebrałem owy czas i zamówiłem kilka rzeczy. Dziś zaczynam ogarniać jedno z aut i będę starał sie czyścić plastiki. Ten wpis mocno pomaga i Wasze komentarze też bo padają pytania o których nie myślałem. Szukałem opcji kolejności i metod czyszczenia i nakładania dressingu i mam to wszystko tutaj, ze o wpisie o czyszczeniu szyb nie wspominam bo ten ratuje mi skórę również w pracy 😀
  Moje auta są 2 razy w roku czyszczone, moze w wakacje co miesiac przetarte z kurzu ale takich rarytasów jeszcze nie przechodziły nigdy.
  Dziękuję za podpowiedzi i ruszam sie relaksować podczas czyszczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top