fbpx
Detailing

Aplikacja niewidzialnej wycieraczki

Powoli zaczyna się jesień, a to oznacza coraz więcej deszczowych dni, niestety. W takich warunkach, przydaje się niewidzialna wycieraczka. Oprócz tego, że ułatwi nam jazdę w deszczu, będzie dobrym rozwiązaniem także na zimę, bo dzięki niej szyby będą mniej zamarzać.

Niewidzialna wycieraczka to powłoka hydrofobowa, która poprawia zrzut wody z szyby. Sprawia, że woda zbiera się z krople i spływa pod wpływem wiatru. Poprawia to zdecydowanie widoczność w deszczu, umożliwia ograniczenie użycia wycieraczek, zwiększa przejrzystość szyby i sprawia, że mniej się ona brudzi. U siebie zaobserwowałam także zniwelowanie mazów przy używaniu wycieraczek. Wpływa to zdecydowanie na komfort i bezpieczeństwo jazdy w trakcie deszczu.
Aplikacja niewidzialnej wycieraczki nie jest szczególnie skomplikowana, każdy z Was może to zrobić nie mając profesjonalnie wyposażonego stanowiska. Potrzebne Wam będzie jedynie kilka kosmetyków i akcesoriów. A co konkretnie:
1. Niewidzialna wycieraczka
Rozbieżność cen i produktów jest naprawdę szeroka. Są wycieraczki oparte na polimerach, które mają trwałość rzędu kilku tygodni/miesięcy, a także takie oparte na kwarcu, które mogą przetrwać na szybie rok, a nawet dłużej. Ja używałam do tej pory RainX’a i Soft99 Ultra Glaco, Nalolex Ultra Glass, Angelwax H2GO i FX Protect Rain Shield. I tylko ta ostatnia spełniła moje oczekiwania.
2. Glass Polish.
Środek do oczyszczenia szyby ze wszystkich osadów i zanieczyszczeń. Ja użyłam środka z Autoglyma, który ma bardzo wodnistą konsystencję i całkiem miły zapach. Możecie go zastąpić pastą polerską, myślę, że polishowa w zupełności wystarczy.
3. Odtłuszczacz.
IPA, czyli alkohol izopropylowy albo jakiś inny produkt do odtłuszczania powierzchni, np. ADBL Wipe out.
4. Akcesoria
3x mikrofibra
Aplikator do polerowania szyby. Może to być specjalny filcowy do polerowania szkła albo twarda gąbka do polerowania ręcznego. Jeśli używacie maszyny polerskiej to twarda lub średnia gąbka.
Aplikator do powłoki. Niektóre wycieraczki (np. Soft99 Glaco), mają już wbudowany aplikator. Można użyć specjalnego aplikatora do powłok albo płatka kosmetycznego.
Szczególnie ważne dla trwałości wycieraczki, jak w przypadku każdej powłoki, czy to wosku, czy powłoki ceramicznej, jest prawidłowo przygotowana powierzchnia. Od tego więc zaczynamy.
Najpierw myjemy szybę, aby pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń. Jeśli macie glinkę warto jej także użyć.
Następnie przechodzimy do dogłębnego oczyszczenia szyby środkiem typu glass polish. Zbierze są zanieczyszczenia przyklejone do szyby, osad po twardej wodzie, co zdecydowanie poprawi działanie i trwałość niewidzialnej wycieraczki. Jeśli macie maszynę polerska, użyjcie cuttingowej lub średniej gąbki. Jeśli nie, sprawdzi się filcowy aplikator do polerowania szkła albo każda twarda gąbka do polerowania ręcznego. Wtedy kolistymi ruchami robimy całą szybę. Pod palcami powinniście czuć różnicę w gładkości między miejscami gdzie jest zrobione, a gdzie nie.  Warto przetrzeć szybę wilgotną fibrą, dzięki temu zobaczymy wszystkie niedoskonałości powierzchni jak na przykład water spoty, czyli ślady po wodzie.

Źle przygotowana szyba

Dobrze przygotowana szyba

Teraz wycieramy nadmiar pasty z szyby i myjemy ją płynem. Następnie bierzemy czystą mikrofibrę i dwukrotnie odtłuszczamy całą powierzchnię szyby. Warto chwilę zaczekać i pozwolić odparować alkoholowi lub rozpuszczalnikom i można przejść do aplikacji.

Na aplikator nakładamy niewielką ilość preparatu i rozprowadzamy wzdłużnymi ruchami miejsce w miejsce. Następnie rozcieramy w drugą stronę na krzyż. Odczekujemy zalecany czas producenta i docieramy wycieraczkę czystą fibrą tak aby nie było żadnych smug. Warto sobie wcześniej umyć szybę, też od środka i z wnętrza samochodu sprawdzić czy nie zostały smugi na szybie. I teraz powinniśmy zostawić samochód w garażu na czas zalecany przez producenta wycieraczki, z reguły jest to 12h albo 24h. Ważne, aby przez ten czas szyba nie miała kontaktu z wodą, wpłynie to na trwałość wycieraczki.

Jakie są wasze ulubione niewidzialne wycieraczki? Używacie czy raczej jesteście przeciwnikami?

2 thoughts on “Aplikacja niewidzialnej wycieraczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top