fbpx
Detailing

APC – produkt wszechstronny

APC to zdecydowanie produkt must-have jeśli chodzi o detailing. To skrót od All Purpose Cleaner, czyli jest to środek czyszczący do wszystkiego. Jednak w tym przypadku „do wszystkiego” wcale nie oznacza „do niczego”. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie w wielu zabiegach detailingowych.
Najczęściej występuje w formie koncentratu, więc z zależności od potrzeb możemy go rozrabiać w różnych proporcjach i używać do wielu celów. Nie podam Wam tutaj żadnych dokładnych proporcji, bo każdy producent sugeruje inne rozcieńczenie dla swoich produktów. Jednak zazwyczaj podaje trzy wartości – mocne zabrudzenia, średnie i lekkie, więc w ten sposób będę to opisywać.
Podstawową funkcją APC jest czyszczenie plastików. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz samochodu. Możemy odświeżyć na szybko wnętrze aplikując APC na fibrę i przecierając deskę, boczki drzwi czy progi. Możemy do tego użyć lekkiego stężenia APC, bo i tak w ten sposób nie usuniemy mocnych i starych zabrudzeń. 
Jeśli chcemy gruntownie wyczyścić wnętrze potrzebna nam będzie szczoteczka i pędzelek oraz najczęściej trochę mocniejsze stężenie APC, możemy sugerować się tym co producent podaje dla średnich zabrudzeń. Aplikujemy wtedy APC z atomizera na szczoteczkę albo pędzelek i czyścimy w ten sposób powierzchnię. Dla większych powierzchni idealnie sprawdzi się szczoteczka ze średniej twardości włosiem. Pędzelek polecam głównie do szczelin i zakamarków, gdzie trudno wyczyścić coś szczoteczką. Zdecydowanie przyśpieszy to pracę. Rozpracowujemy środek, a następnie wycieramy mikrofibrą. Pilnujemy aby środek nie zaschnął na powierzchni, a zwłaszcza, aby nie powstały zacieki, które jak zaschną mogą być bardzo trudne do usunięcia.
W ten sam sposób możemy postępować na zewnętrznych nielakierowanych plastikach, takich jak zderzaki czy listwy. Uważając przy tym, aby nie porysować lakieru.
Niejednokrotnie używałam również APC przy praniu tapicerki, zwłaszcza przy uciążliwym, wtartym brudzie w powierzchnię materiału. Używałam do tego średnio stężenia, aplikowałam na powierzchnię, czekałam chwilę i wypłukiwałam.
APC także doskonale sprawdza się przy myciu. W mocniejszym stężeniu możemy użyć go do wstępnego mycia kół, czyszczenia wnęk drzwi czy silnika. Za pomocną twardszej szczotki wyczyścimy nim opony.
Sprawdzi się również jak pre-wash jeśli nie mamy piany aktywnej. Pod warunkiem, że nie mamy położonego wosku na lakierze, bo APC jest dość silną zasadą i mogłoby usunąć nam wosk. Z tego powodu świetnie się spisuje się jako dodatek do szamponu przed woskowaniem samochodu. Usunie nam z powierzchni resztki starych wosków. Również po korekcie lakieru warto umyć samochód w ten sposób, aby usunąć resztki pasty polerskiej. W obu przypadkach można w ten sposób również wypędzelkować zakamarki takie jak grill, znaczki na klapie w wszystkie szczeliny.
To chyba wszystkie sposoby na użycie APC w detailingu, które pamiętam. Znacie jeszcze jakieś inne zastosowanie tego środka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top